Skatteverket lägger ner de processer mot riskkapitalbolagen som avser beskattningen av svenska rådgivningsbolag.
Skatteverket har idag publicerat ett pressmeddelande med anledning av förra veckans besked från Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) i målen gällande beskattning av s.k. carried interest. I sitt pressmeddelande meddelar Skatteverket att man inte längre kommer att bedriva de processer i riskkapitalgranskningen som handlar om beskattning av svenska rådgivningsbolag. Man kommer dock att fortsätta sin granskning av riskkapitalbranschen och avser att nu driva linjen att delägarna ska beskattas enligt de så kallade 3:12-reglerna.
I förra veckan nekade HFD prövningstillstånd i Nordic Capital-målet, vilket innebar att kammarrättens dom om att riskkapitalbolaget inte skulle betala arbetsgivaravgifter för carried interest fastställdes. Samma dag fastställde domstolen även det överklagade förhandsbeskedet (Segulah-målet), där man bl.a. fastslog att reglerna om näringsbetingade andelar inte omfattar carried interest då fonden består av en delägarbeskattad juridisk person. Den fond som var föremål för avgörandet ansågs dock ha ett fast driftställe i Sverige, vilket kan medföra att fonden ska betala bolagsskatt här. Det bör dock noteras att omständigheterna i målen skiljde sig åt då komplementären i fallet även var fondens rådgivare, dvs. all verksamhet bedrevs inom ramen för det svenska bolaget.
Med anledning av HFD:s beslut i de ovan nämnda målen har Skatteverket meddelat att man:
Kommentar
Skatteverket kommer således att fortsätta sin granskning av riskkapitalbranschen, men väljer att delvis ändra angripssätt och fokus. I sammantaget kan Nordic Capital-domen möjligen ses som en delseger för branschen vad gäller dess principiella synsätt på carried interest, men det återstår att se huruvida Skatteverket kommer att nå större framgång i sina framtida processer.
Per Stenbeck och Johanna Lundqvist
Läs våra tidigare artiklar:
Carried interest: Analys av avgöranden
Carried interest: avgöranden i HFD