Skattekontots plusgiro stängs den 15 maj
Från och med 15 maj kommer det inte att gå att göra inbetalningar till skattekontot via Plusgirot (4890103-7). Inbetalningar kommer enbart att kunna göras via Bankgirot, 5050-1055.
Anledningar till beslutet är flera. Riksgälden har upphandlat ett nytt ramavtal med bankerna. I avtalet finns ett antal betalningstjänster som myndigheterna kan avropa. Tjänsterna rangordnas av Riksgälden och det är meningen att myndigheterna ska följa denna. När det gäller betalningstjänst för skatteinbetalningar, alltså inbetalning till skattekontot, så har bankgiroinbetalningarna rankats som nummer ett.
– De allra flesta inbetalningarna till skattekonton sker redan i dag går via bankgiro. Och oavsett vilken betalningstjänst man har kan alla betala till ett bankgirokonto, säger Anita Horrdin, verksamhetsutvecklare på Skatteverkets produktionsavdelning i ett pressmeddelande.
